Gdzie ustawić kominek?

Najlepszym miejscem dla kominka jest salon, mimo, że w wielu kolorowych czasopismach źródło ognia eksponowane jest w łazienkach, kuchniach. Pomieszczenie, w którym spotykamy się z rodziną, znajomymi, w którym chcemy się zrelaksować po pracy. Jest to też największe pomieszczenie w domu, a co za tym idzie, generuje duże potrzeby energetyczne.

Gdzie ustawić wkład kominkowy?

Wkład kominkowy warto ustawić na ścianach wewnętrznych domu. Dzięki temu są mniejsze straty energetyczne, ponadto łatwiej można rozdzielić ciepło poprzez system dystrybucji gorącego powietrza czy ściany akumulacyjne do innych pomieszczeń.

Instalacja z płaszczem wodnym

Instalując wkład z płaszczem wodnym, dobrze jest pomyśleć o usytuowaniu go blisko pomieszczenia gospodarczego, aby tam przenieść wszystkie urządzenia towarzyszące instalacji kominka.

Źródło ciepła na wzmocnionym fundamencie

Nasze źródło ciepła może ważyć od 200 kg do 1500 kg w zależności od typu urządzenia i rodzaju zabudowy, dlatego gdy już wybierzemy miejsce warto pamiętać o wykonaniu wzmocnionego fundamentu.

Instalacja kominka w mniejszych pomieszczeniach

W mniejszych pokojach gościnnych dobrze jest zaprojektować ścianę, na której będzie kominek, o takiej proporcji, aby znalazło się też miejsce na sprzęt RTV. Częstym błędem jest przygotowywanie miejsca pod sprzęt na przeciwległej do kominka powierzchni, bo takie rozwiązanie nastręcza, w późniejszym planowaniu urządzania domu, nie małych problemów.