Montaż wkładów kominkowych

Przed instalacją należy podjąć najważniejszą decyzję związaną z inwestycją budowy kominka: wybrać odpowiedni wkład kominowy. Mamy do wyboru wkłady żeliwne i stalowo-szamotowe.

Wkłady kominkowe żeliwne

Są tańsze od stalowo-szamotowych. Samo żeliwo jest też bardziej odporne na pracę w wysokich temperaturach. Niestety, również mniej odporne na nagłe zmiany temperatur, wrzucenie oblodzonego polana do dobrze rozgrzanego paleniska może spowodować jego pęknięcie i konieczność wymiany. Wreszcie, takie wkłady mają problem ze szczelnością. Nieuniknione niedokładności odlewu wypełnia się masą uszczelniającą, która w trakcie użytkowania kruszy się i wypada, co pogarsza efektywność wkładu.

Wkłady kominkowe stalowo-szamotowe

Nie mają wad wkładów żeliwnych. Są mniejsze, lżejsze, wydajniejsze i bardziej estetyczne. Zespawana ze stali komora jest szczelna, a wyłożenie z masy szamotowej podwyższa temperaturę wewnątrz paleniska i dłużej ją utrzymuje. Niestety, są też droższe od żeliwnych. Trzeba się również liczyć z koniecznością wymiany płytek szamotowych co kilka lat.

Pomiar kubatury

Wybierając wkład należy również wziąć pod uwagę kubaturę pomieszczenia, w którym znajdzie się urządzenie, oraz przekrój i długość przewodu kominowego.

Polska produkcja

Współpracujemy z czołowymi producentami wkładów polskich i zagranicznych. W naszym salonie znajduje się stała wystawa wkładów żeliwnych oraz stalowych firm: Byrski, Hajudk, Kabok, Nordica, KFD, Gall, Laudel. Na specjalne życzenie możemy też sprowadzić wkład innej firmy w celu zaprezentowania.