Jaki wkład kominkowy wybrać?

Wybór odpowiedniego wkładu kominkowego to jedna z najtrudniejszych decyzji przy budowie kominka. Rodzaj wkładu kominkowego nie tylko wpływa na sprawność kominka, ale także na ostateczny kształt bryły. Często pojawiają się pytania jaki wkład wybrać stalowy żeliwny.

Wkład kominkowy stalowy czy żeliwny

Żeliwne wkład w większości przypadków są poskładane z elementów, przez co nie są idealnie szczelne i ewentualne braki w doprowadzeniu powietrza z zewnątrz rekompensują sobie przez szczeliny. Szybą też się nagrzewają. Nie maja jednak tej sprawności co wkłady stalowe, poza tym jakość odlewu, szczególnie w przypadku tańszych modeli, może drażnić estetów.

Wkłady żeliwne są płytsze od stalowych, dzięki Czemy możemy uzyskać bardziej smukłą bryłę kominka. Wkłady stalowe są monolitami pospawanymi z blachy odpornej na działanie wysokich temperatur. Najczęściej wypełnione są szamotem, wermikulitem, a w przypadku droższych konstrukcji ceramiką. Warto zwrócić szczególną uwagę na szamot, który dzięki swym wysokim zdolnością akumulacyjnym oddaje ciepło do pomieszczenia jeszcze długo po zakończeniu procesu palenia.

Kształt urządzenia

Na rynku dostępnych jest wiele modeli urządzeń grzewczych z szybą prostą, bardzo modną ostatnio szybą narożną, szybą w kształcie litery U, trapezowe, w kształcie fali czy nawet narożne wklęsłe.

Rozmiar wkładu 

Gdy już zdecydujemy jaki kształt szyby nam najbardziej pasuje, należy dobrać rozmiar wkładu odpowiedni do miejsca jakim dysponujemy na kominek. Nie można przy tym sugerować się tylko wymiarem samego urządzenia, ponieważ każdy wkład wymaga przestrzeni konwekcyjnej od 5-10 cm, co zapisane jest w warunkach gwarancji.